+ 4 years

Karadağ Boya Ltd. Şti.

Karadağ Boya

We are specialized in coatings for professional use and offer wide product range to meet with the customer's demand both in wood coatings, metal coatings, and wall paint. ANKA LINE has been dedicated to offer the best and finest quality to its customers and brings a lasting beauty to every product coated. Our Services: Specialized Technical Support Our commitment to your satisfaction doesn't stop with your purchase. We are here to provide you assistance in the pre- and post- sale phases by considering your machines, systems and facilities to increase your efficiency in manufacturing process via our specialized technical support network.

Evren Caddesi Şen Sokak No 38
Ataşehir, İstanbul.
34746 / İstanbul /
Turkey

Opening hours
Tuesday Closed
Monday Closed
Wednesday Closed
Thursday Closed
Friday Closed
Saturday Closed
Sunday Closed

Company information Karadağ Boya Ltd. Şti.

Presentation

Who we are?

ANKA LINE, a brand of Karadağ Boya is a Turkish company specialized in coatings for professional use. The production plant is located in Istanbul and offers wide product range to meet with the customer's demand both in wood coatings and construction.

We customize the products by considering the unique needs and wants of each single artisans, architects and paint professionals. The high quality coatings are ensured by a team of experts and researchers.

We have been dedicated ourself to offer the best and finest qualty to our customers and brings a lasting beauty to every product coated.

What we offer?

Furniture Coatings
 • Acrylic
 • Polyurethane
 • Nitrocellulosic
 • Polyester
 • Barrier
 • Tintometric Color System

Decorative Coatings
 • Decorative wall paints both interior and exterior

Metal Coatings
 • Rapid 
 • Industrial
 • Hammerton

Glass Coatings

Parquet Coatings

Exterior Wood Coatings

How we offer?

Were we want to express our heartfelt gratitude to our customers for the trust they have been placing in us. Since 1987, major furniture manufacturers have been our customers. We have proven our technical expertise and experience whenever our customers need. 
We believe that the length of our business collaborations and relations with our customers are proofs of the positive effect of our activities in paint and coatings business.

Specialized Technical Support

Our commitment to your satisfaction doesn't stop with your purchase. We are here to provide you assistance in the pre- and post- sale phases by considering your machines, systems and facilities to increase your efficiency in manufacturing process via our specialized technical support network both in Turkey and worldwide.
 

General Information

Year established 1983
Registration no Yenikapı
Type of company Head Office
Fax +90 216 4728057
Website http://www.karadagboya.com

Brands

 • ANKA LINE  (Producer / Exporter)

  BİZ KİMİZ?

  1983 yılında kurulan  KARADAĞ BOYA oto boyaları, mobilya boyaları ve vernikleri alanında sektörde hizmet vermiş, 2003 yılında Ataşehir’de bulunan toplam 2000 m⊃2; alana sahip binasında hizmetlerine devam ederek, ahşap boya ve vernikleri sektöründe süreç içerisinde, satışı; süratli hizmet, doğru bilgi, üstün kalite anlayışı, ilkeli ve dürüst politikaları ile birleştirerek pazardaki yerini almıştır. 
  Her geçen gün gelişen dünyaya kendini adapte ederek, sıkı çalışma ve pensiplerine bağlılıkla satış performanısını artırmış ve bugün ahşap boya ve vernikleri sektöründe satış alanında pazar payını genişleterek, öncü olmayı başarmıştır. Firmamızın ortağı olduğu köklü boya firmasında 2009 yılından beri üretilen ve kendi markamız olan ANKA LINE yerli ve yabancı segmentte müşterilerine hizmet vermektedir. 2014 yılı itibari ile ANKA LINE inşaat grubu ile de müşterilerinin taleplerini karşılamaktadır.

  NE SATIYORUZ?
  Akrilikler, Poliüretanlar, Selülozikler, boya sökücüsü, konsantre renklendiriciler ve spesifik ahşap yardımcı ürünleri fabrikamızda ANKA LINE markası ile üretilmektedir.

  NASIL GELİŞTİRİYORUZ?

  Firmamızın kendi bünyesinde kurulmuş olan sprey, rulo UV uygulama makineleri, UV flash-off tüneli ve UV lamba ünitelerini, her nevi testin yapılabileceği test cihazlarına sahip, deneyimli ve kaliteli kimyager teknik personelleri ile tam donanımlı laboratuvarlarıyla sizlere daha iyi hizmet vermeyi amaçlayıp, çözüm ortağınız olarak çalışmaktadır.

  NASIL RENKLENDİRİYORUZ?

  ANKA TİNT Renklendirme Sistemi
  ANKA TİNT Renklendirme Sistemi içerisinde dünyaca bilinen RAL ve PANTONE kartelası dışında, ANKA TİNT adıyla kendi kartelasını oluşturarak 728 farklı rengi de sisteminde barındırmaktadır. Ayrıca, müşterilerin istediği rengi spektrofotometre ile okuyarak, sistemimiz talep edilen rengi yapabilmektedir. Bu sistemin başarı oranı ilk spektrofometre okumasında %90 ile %100 arasındadır. Ek çalışmalarla bu başarı oranı artırılabilmektedir.

  NE DERECE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ OLUYORUZ?

  Faaliyetimiz sadece ürün satışı ile sınırlı olmayıp, müşterilerimizin uygulama öncesi danışma ve uygulama sonrası karşılaşabilecekleri problemleri tanımlamaya yardımcı olmak,  teknik destek ekibimizle hızlı çözüm önerileri sunmak ve müşterilerimize boya sektöründeki yenilikleri anında aktararak onların kalite anlayışını yükseltme başlıca hizmetlerimiz arasındadır.
   

Products Karadağ Boya Ltd. Şti.

1 product

Key figures Karadağ Boya Ltd. Şti.

Employees

 • Company

  20-49 Employees

Turnover

Executives Karadağ Boya Ltd. Şti.

Executive information

Dr. Dilara Karadağ

Export Director/Manager

Turkish, English, France, Italian

Activities Karadağ Boya Ltd. Şti.

Catalogue Karadağ Boya Ltd. Şti.